• 5238
  • 639 مرتبه
  • 12/01/1401

بهره برداری از دو دستگاه ایکس ری کامیونی در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون

بهره برداری از دو دستگاه ایکس ری کامیونی در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون

 


به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون مهندس جمشید علی پور رییس هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و مدیرعامل شرکت پایبار گفت : همزمان با دهه مبارکه فجر انقلاب اسلامی ، دودستگاه ایکس ری کامیونی در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون همزمان با بهره برداری از ایکس ری های مرز ماهیرود و نوردوز بصورت ویدئو کنفرانس توسط وزیر  اموراقتصادی ودارایی و با حضور رئیس کل گمرکات کشور به بهره برداری رسید .

وی افزود : نصب دستگاه‌های ایکس ری کامیونی برای اولین بار در مناطق ویژه و مناطق آزاد کشورمان  در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون توسط شرکت پایبار خریداری وسرمایه گذاری گردیده است.

رییس هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت : هزینه خرید و ساخت ساختمان برای هردستگاه بدون احتساب هزینه زمین و زیرساختهای آب وبرق و اینترنت و ژنراتور اضطراری بالغ بر یکصد میلیارد تومان و جمعا دویست میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است .

وی افزود : تعداد اشتغال برای هردستگاه ده نفر نیروی فنی و مهندسی بعد از آموزش حفاظت در مقابل اشعه و استانداردهای ایمنی  بکار گیری شده اند.

جواد جعفری ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: این ۲ دستگاه نظارتی که به همت شرکت های دانش بنیان ایرانی تولید و با سرمایه گذاری بخش خصوصی شرکت پایبار در منطقه ویژه به بهره برداری رسید هریک از این دستگاه ها ظرفیت اسکن روزانه ۸۰۰ تا هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون ایرانی و افغانستانی را به صورت همزمان دارد و موجب سهولت در ترددها می شود.

جعفری بیان کرد: باتوجه به اهمیت مرز زمینی دوغارون و تردد روزانه ۶۰۰ دستگاه کامیون میان ایران و افغانستان، توسعه امکانات نظارتی ضرورت دارد و این دستگاه های آشکارساز باعث کاهش توقف ها، بالابردن دقت ارزیابی و افزایش سرعت انجام امور گمرکی خواهد شد.

ناظر گمرکات خراسان رضوی تصریح کرد: همچنین در گمرک های سرخس و لطف آباد هم چنین دستگاه هایی وجود دارد و در آینده در هریک از این گمرک ها نیز یک دستگاه دیگر راه اندازی می شود.

وی خاطرنشان کرد: دوغارون یکی از پنج گمرک برتر اقتصادی کشور است و به علت همجواری با کشور افغانستان و فاصله ۱۲۰ کیلومتری با شهر هرات، مهمترین معبر کالاهای صادراتی ایران به این کشور همسایه محسوب می شود.